Klucz dobrego smaku, czyli świeżość nade wszystko

Niewiele jest słów, które kojarzą nam się z określeniem „świeżość”, ale na pewno należy do nich „kawa”. Świeża kawa jest smaczna, pachnąca i aromatyczna, nieświeża jest zwietrzała, płaska i pusta. Ale skąd możemy wiedzieć jak smakuje prawdziwie świeża kawa?

              

kawa202

Po około kilku dniach po wypaleniu kawy (podczas których ziarno wydziela nieco dwutlenku węgla – proces ten nazywany jest „gazowaniem”) rozpoczynają się nieodwracalne zmiany, które powodują degradację aromatu. Zmiany te można nieco spowolnić, ograniczając dostęp tlenu oraz nie mieląc ziarna, jednakże po kilku tygodniach kawa na pewno będzie smakować nieco inaczej. Jedynym sposobem na smakowanie świeżej kawy jest kupowanie jej tam, gdzie została wypalona, w niewielkich ilościach tak, aby przechowywać ją możliwie jak najkrócej. Idealnym rozwiązaniem jest mielenie kawy na chwilę przed zaparzeniem, dlatego warto zaopatrzyć się w choćby niedrogi, ręczny młynek.

 

Przechadzając się po półkach sklepowych w poszukiwaniu smacznej kawy, długo możemy szukać takiej, której producent zdradzi nam, kiedy została wypalona. To zupełnie tak, jakby piekarnia za rogiem sprzedawała chleb, o którym nie wiemy, kiedy został upieczony! Dlatego, jako palarnia kawy, która za cel obrała sobie dostarczanie najwyższej świeżości jako synonimu doskonałej kawy, zawsze podajemy datę palenia kawy na etykiecie. Prowadzimy też skrupulatne dzienniki palenia kawy, rejestrujące każdą wypalaną partię – dzięki temu zawsze dysponujemy informacją o tym, ile dni upłynęło od momentu wypalenia. To absolutnie konieczny warunek, aby można było nazwać kawę prawdziwie świeżą i jest to jednocześnie fakt, którym możemy się z dumą chwalić.

 

tekst & foto: Palarnia kawy "erakawy", Szczecin. Wszelkie prawa zastrzeżone.


Najczęściej kupowane

Producenci

Brak producentów

Dostawcy

Brak dostawców

Tagi

Recent Articles